1

POSELSKA WIZYTA W KAZACHSTANIE

Wraz i innymi członkami Komisji Łączności z Polakami za Granicą przebywam obecnie w Kazachstanie. Jesteśmy po wielu spotkaniach, przeprowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami Prezydenta Nursułtana Nazarbajewa ale oczywiście głównym tematem naszych zainteresowań jest sytuacja życiowa naszych Rodaków mieszkających w Kazachstanie oraz przebieg procesów repatriacyjnych tak ważnych dla tych z nich, którzy pragną wrócić do własnej lub swoich przodków Ojczyzny.

Po pobycie w Astanie odwiedziliśmy miasto Karaganda a następnie udaliśmy się do wsi Pierwomajka, położonej daleko w stepie miejscowości, która była jednym z pierwszych miejsc przymusowej zsyłki Polaków i Niemców pod koniec lat trzydziestych XX wieku. Mieszka tam wielu naszych Rodaków oraz ich potomków. Podczas spotkań z nimi zauważyliśmy, że wciąż kultywują polską kulturę, część posługuje się polskim językiem, znają polskie piosenki i pieśni. Wielu z nich chciałoby wrócić do swojej lub swoich ojców i dziadów Ojczyzny. Chcą znać szczegóły, wyrażają duże zainteresowanie Polską a jednocześnie w ich pytaniach i wypowiedziach wybrzmiewa wiele niepewności i obaw.

Jako posłowie z kraju staraliśmy się te wątpliwości i obawy rozwiewać. Z jakim skutkiem? Najbliższa przyszłość pokaże. To były naprawdę ciekawe i wzruszające spotkania…