IMG_1051xx

BUDAPESZTAŃSKIE SPOTKANIA

Wczoraj wraz z delegacją Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą przebywałam w Budapeszcie.

Po powitaniu na lotnisku przez Ambasadora RP Jerzego Snopka oraz Konsula RP Marcina Sokołowskiego udaliśmy się do Parlamentu Węgierskiego. Tam odbyliśmy spotkanie z Wicepremierem Węgier Zsoltem Semjenem. Na roboczy lunch zaprosił nas Wiceprzewodniczący Parlamentu Węgierskiego Janos Latorcai. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie neogotyckiego budynku parlamentu w Budapeszcie.

Ważnym elementem wizyty było spotkanie z przedstawicielami tamtejszej Polonii, polskich samorządów narodowościowych, którego gospodarzem była rzecznik narodowości polskiej w Zgromadzeniu Narodowym Węgier dr Csúcs Lászlóné Halina. Przewodnicząca naszej delegacji Anna Schmidt – Rodziewicz zapoznała zebranych z działalnością Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz podziękowała dr Csúcs za jej dotychczasową pracę na rzecz umacniania kontaktów polsko-węgierskich.

Następnie odwiedziliśmy Polskie Stowarzyszenie Kulturalne im. J.Bema na Węgrzech, budapesztański Kościół Polski oraz Dom Polski im. Jana Pawła II. Tam spotkaliśmy się z przedstawicielami Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha oraz proboszczem Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztofem Grzelakiem.