IMG_1003xx

SPOTKANIE Z RODAKAMI
W SZKOLE POLSKIEJ
WE WŁOSZECH

W niedzielę 28 stycznia, podczas mojego pobytu we Włoszech zaproszono mnie jako gościa honorowego do Siedziby Szkoły Polskiej w Reggio Emilia na spotkanie ze społecznością polską z Regionu Emilia Romania zorganizowane przez Stowarzyszenie Via dell-Ambra oraz uczniów, rodziców i nauczycielki tej szkoły. Na spotkaniu obecna była również Pani Katarzyna Gralińska Przewodnicząca Związku Polaków w Kalabrii. Przybyli mieszkańcy z Bolonii, Modeny, Sassuolo, Scandiano, Quatro Castella, Baniollo, Sesso, i innych miast oraz dużo dzieci i młodzieży. Ogromną niespodzianką było dla mnie spotkanie wśród nich rodaków pochodzących z Bakałarzewa koło Suwałk.

Podczas dwugodzinnej rozmowy poruszaliśmy następujące tematy dowiedziałam się wiele o dawnej emigracji, której dzieci urodzone we Włoszech wychowywane są w duchu tradycji i kultury polskiej. Dumna byłam, że mieszkając daleko od Ojczyzny Polacy potrafią tak wiele robić dla zachowania języka i kultywowania rodzimej kultury. Rozmawialiśmy również o potrzebie przywrócenia w Bolonii Konsulatu Honorowego RP. Na moje ręce organizatorzy spotkania złożyli list z prośbą o przedstawienie warunków w jakich żyją polscy mieszkańcy regionu a także prośba o poparcie inicjatywy utworzenia Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Szkole Polskiej w Reggio Emilia.

Z nieukrywaną radością i satysfakcją czytałam słowa napisane przez organizatorów w sprawozdaniu z mojej u nich wizyty:

Bardzo miło było nam gościć u siebie Panią Poseł Bożenę Kamińską i nie będzie absolutnie przesadą, jeśli napiszę że sercem dotyka miejsc które odwiedza, otwartością zaskakuje a dyspozycyjnością przywraca wiarę w dobrych ludzi – którzy umieją się otworzyć na potrzeby innych. Mamy cichą nadzieję, że jeszcze się spotkamy np. przy obchodach Odzyskania Niepodległości Polski, do których się przygotowujemy i serdecznie zapraszamy.